Tencere ve Kazan Taban Tamiri

YILDIZ PASLANMAZ METAL ÇELİK PROJE TASARIM UYGULAMA VE TENCERE TABAN YENİLEME İNŞAAT İMALAT VE SAN.TİC.

TENCERE YENİLEME İMALAT HAKKINDA BİLGİLENDİRME

ESKİ TABANIN SÖKÜLMESİ
Gelen tencere tabanı çelikten ayrıldığı ve yemekleri yakması nedeni ile hiçbir parça kalmayacak şekilde ayrıştırılarak temizlenir

TABANIN TEMİZLENMESİ
Ayrılan aliminyumdan sonraki adım yeni taban atılmak üzere tabanın yağ ve diğer lekelerden arıtılarak taşlanır.Eğrilen taban ısı yolu ile düzeltilir.

TABANIN  ISIL İŞLEME GİRMESİ
Düzeltilen tencere kendi ekseninde dönen makineye yerleştirilerek  atılacak  çaptaki kalıp, üzerine konup merkezlenir.Isıtıcı ile aliminyumun paslanmazla birleşmesi için 150 derece sıcaklığa gelene kadar ısıtılır.

ALİMİNYUM TABANIN ATILMASI
Isıtılan tencere kendi ekseninde dönerken 400 derece ısı ve hava yardımlı cihazla atılmaya başlanır. Bu işlem aliminyum taban kalınlığı 8-10 mm ulaşana kadar devam eder.

ATILAN TABANIN TEMİZLENMESİ
Cihazdan çıkan tencere üzerinden kalıp alınarak kenar ve yüzey temizlikleri (pütür) taşlama taşı ile temizlenir.

TENCERE İÇ VE DIŞ TEMİZLİĞİ
Isıl işlemden oluşan paslanmaz yüzeydeki kararmalar mop zımpara ile tamizlenerek tencere kullanıma hazır hale getirilir
304 KALİTE PASLANMAZ ÇELİK 8-10 MM ÇAPINDA KULPLAR KENDİ İMALATIMIZDIR.

NOT : TENCERE TABAN İMALATINDA YAPILAN İŞLEM GÜNÜDEN İTİBAREN 1 YIL GARANTİ KAPSAMINDADIR
KULPLAR 5 YIL GARANTİ KAPSAMINDADIR.
 
Tabanı tamamen düşen tencereler kullanımda kaldığı süre içerisinde kullanılmaz halegelir. Kullanılırsa yemeklerin dibinin yanmasına ve temizlik sorunlarına yol açar. Bizi arayın bu soruna kalıcı çözüm sunalım. Tabanlar alüminyum püskürtme tekniği ile yapılmaktadır. Levha baskı tekniği kullanılmaz. Kulp ve klips tamirinde bükme çubuk kullanılmaz. Kullanılan tüm malzemeler orjinal yapımdır.

Kullanım hataları ve düşme nedenleri:

Yemek kazanları çoğunlukla askeri birliklerde, toplu yemek yapan yemekhanelerde ve yemek üretim şirketlerinde kullanılmaktadır. Kullanıcıların kazanlarla ilgili en büyük sorunu çok sık düsen tencere tabanlarıdır. Tencere tabanları boraks madeni ve alüminyum tozu ile
250 c sıcaklıkta yapıştırılmaktadır. Bu tür bir imalat çeşidin de düşme nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

•250 c sıcaklıkta yapıştırılan orijinal tabanlar kullanım esnasında 150 c ile 200 c arasında bir ısıya ulaştığı için imalat aşamasındaki dereceyi bulmakta ve çözülme başlamaktadır. Bunun iki zararı vardır. Birincisi taban kopma noktasına gelmekte yani gevşemektedir. İkincisi ise sürekli oluşan ısı farklılıklarından dolayı alüminyum ve boraks madeni çürümeye başlamaktadır.

•İş yoğunluğundan dolayı daha soğumadan yıkama amacı ile soğuk su ile temas ettirildiği için, tabanda oluşan ısı farklılıklarından dolayı çelik ile taban arasında açılmalar olmaktadır.

•Kazan ocağın indirilirken sert biçimde bırakılmamalı ve zeminin ıslak olmamasına özen gösterilmelidir.

•Alüminyumun erimesine ve bundan dolayı tabanın açılmasına sebep olacak kostik ve asit içeren temizlik malzemeleri
kullanılmamalıdır.

•Tabanı tamamen düşen kazanlar kesinlikle ateşin üzerine konulmamalı, çünkü ateşe temas eden paslanmaz kazan kısa sürede çatlama yapar ve
kullanılmaz hale gelir.

Kullanım süresi:

Tabanı tamamen düşen tencereler kullanımda kaldığı süre içersinde kullanılmaz hale gelir ve hurdaya çıkarılması gerekir. Gerçek şu ki
paslanmaz çelik tencerelerin (bakımı düzenli olarak yapılırsa ) kullanım süresi 10 ile 15 yıl arasındadır.Sadece taban düştüğü için tencereler bir veya iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılamaz hale gelir ve genelde hurdaya çıkarılır . bu da milli servetin çöpe gitmesi anlamına gelir. Ayrıca tabanı açılan tencereler istenilen ısıya daha uzun sürede ulaşır ve bunun sonucunda yemeklerde tat bozuklukları ,zaman kaybı ve para kaybı gibi sorunlar doğar.Tabanı tamamen düşen tencereler işe çok çabuk ısındığı için yemeklerin dibinin yanmasına ve temizlik sorunlarına yol açar.